Firma
Historia firmy

widok-stary-z-lotuJesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się i działających na rynku producentów nawozów rolniczych i ogrodniczych. Korzenie naszej firmy sięgają XIX w., kiedy dzięki badaniom nad odżywianiem roślin prowadzonym przez Justusa von Liebiga zaczęto interesować się związkami chemicznymi mogącymi pomóc rolnikom w zwiększaniu wydajności.

Rolnictwo potrzebowało nawozów, a prężnie rozwijający się przemysł coraz większej ilości różnych chemikaliów. Na potrzeby rynku odpowiedzieli przemysłowcy w Szczecinie.

Powstało kilka fabryk chemicznych w tym „Union”, Fabrik Chemischer Produkte utworzona w 1872 r. jako towarzystwo akcyjne. Miejsce pod nową fabrykę zostało wybrane idealnie – powstała na brzegu Odry, tuż przy stacji kolejowej.

 

W 1945 r. fabryka została w poważnym stopniu zniszczona w wyniku alianckich nalotów dywanowych. Jej odbudowę podjęto już w sierpniu 1946 r. Formalne przekazanie majątku zakładu w zarząd specjalnie w tym celu utworzonej Państwowej Fabryki Superfosfatu w Szczecinie nastąpiło 23 listopada 1946 r.

W 1949 r. nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Przemysłu Fosforowego w Szczecinie, a następnie na Pomorskie Zakłady Przemysłu Fosforowego jako przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione w Szczecinie. Na podstawie orzeczenia ministra przemysłu ciężkiego z 18 sierpnia 1949 r. przedsiębiorstwo „Union”, Fabrik Chemischer Produkte, będące w zarządzie państwowym, przejęte zostało na własność państwa.

Uruchomienie własnej produkcji kwasu siarkowego w kwietniu 1949 r. rozpoczęło okres ciągłej i stabilnej pracy. Rok 1951 przyniósł kolejną zmianę nazwy, tym razem na Szczecińskie Zakłady Nawozów Fosforowych w Szczecinie. Okazała się ona najdłużej obowiązującą nazwą w powojennej historii firmy.

Obok podstawowego produktu, jakim był superfosfat prosty granulowany, wytwarzano również nawozy wzbogacane mikroskładnikami. W roku 1973 rozpoczęła się historia nawozów ogrodniczych marki Fructus.

akcja1Punktem zwrotnym w powojennej historii fabryki i momentem kluczowym była dokonana w latach 1974–1977 rekonstrukcja techniczna. Poważnym wyzwaniem była zmiana systemu gospodarczego w latach 1989–1990. Spadek zapotrzebowania na nawozy, likwidacja dotychczasowego centralnego systemu dystrybucji i konieczność stworzenia własnej sieci handlowej spowodowały, że przed zakładami pojawiły się nowe zadania. Mając na uwadze nowe realia i wymogi stawiane przez rynek, podjęto wiele działań dostosowawczych, które pozwoliły przetrwać i utrzymać zasadniczy poziom zatrudnienia załogi. Niepewne warunki gospodarowania zmusiły zakłady do poszukiwania innych źródeł dochodów. Jednym ze sposobów na dywersyfikację dochodów okazało się świadczenie usług w oparciu o własne nabrzeża portowe i własną infrastrukturę. Lata 1998–2005 przyniosły zmiany formalno-prawne i własnościowe w firmie.
Obecnie Fosfan (nazwa obowiązuje od 2003 roku) jest spółką akcyjną z prywatnym, całkowicie krajowym kapitałem.

 

Wiesz więcej? Pomóż nam utrwalić historię Fosfanu.

Podziel się swoimi źródłami. Prześlij nam zdjęcia, dokumenty lub wspomnienia na adres historia@fosfan.pl